pondělí 27. října 2014

Naše bydlení v Aucklandu

Už od prvních dnů v Aucklandu jsme se snažili najít si dlouhodobé ubytování, abychom zbytečně nevyhazovali peníze za hostely. Vzhledem k nespolehlivé veřejné dopravě jsme chtěli zůstat v centru, abychom všude snadno došli pěšky. Nebylo to ale tak jednoduché, protože jsme tři a hledali jsme dva pokoje v jednom bytě nebo domě. Nabízelo se tedy najít si podnájem malého bytu, nebo se k někomu přidat na spolubydlení. 
Naše adresa v Aucklandu
První možnost, tedy že si najdeme dvoupokojový byt, byla docela reálná a překvapivě ani ne tak finančně nedostupná (byty v centru se dají sehnat za méně než 400 NZD týdně). Jako problém se ale ukázalo, že majitelé po nás chtěli závazek, že v bytě zůstaneme minimálně na půl roku, což se nám nelíbilo. Ale musím říct, že prohlídky bytů byly docela zábavné, protože probíhaly za plného provozu, kdy v bytě ještě bydleli končící nájemníci. Takže jsme se třeba ve skupině cca 15 lidí stali svědky indické večeře v miniaturní kuchyni atd.

Budova má asi 13 pater - my bydlíme v prvním a Oncek ve třetím
Přidat se k někomu jako spolubydlící bylo složité hlavně proto, že se málokdy objevila nabídka dvou ložnic najednou, protože většinou hledali náhradu jen do jednoho pokoje. Navíc jsme byli docela vybíraví ohledně místa, protože se nám nechtělo příliš vzdalovat od centra.

Shodou okolností jsme cestou z jedné prohlídky bytu šli okolo budovy Mount Terrace, kde na venkovní ceduli nabízeli levné ubytování pro studenty. Ani jsme nepočítali s tím, že by nám jako nestudentům mohli něco nabídnout, ale přesto jsme vešli dovnitř, že se optáme. Na vrátnici byla paní Vendy a k našemu překvapení nám řekla, že nám může nabídnout dlouhodobý pronájem pokojů přestože nejsme studenti. Po prohlídce pokojů jsme se domluvili, že jí dáme do dalšího dne vědět a případně přineseme rovnou i zálohu, aby s námi počítala a pokoje nám rezervovala. Líbila se nám poloha v centru města, slušná cena (200 NZD týdně za dvoulůžkový a 170 týdně za jednolůžkový pokoj) a nemuseli jsme se zavazovat na tak dlouho, jak po nás chtěli jinde (tady na 4 měsíce oproti 6 - 12 jinde) . Tak jsme se rozhodli, že nebudeme dlouho váhat a půjdeme do toho - po týdnu čekání, až se pokoje uvolní, jsme se nastěhovali.

Společná kuchyňka

Co si budeme povídat, bydlení tady má své limity, ale s poměrem cena-poloha ve městě-výkon jsme spokojení. O velikosti a vzhledu pokoje si můžete udělat představu z fotek - ano, opravdu se sem kromě letiště skoro nic nevleze;) Takže není místo ani na židle k psacímu stolu, proto tento blog píšu sedíc na kraji postele.

Náš dvoulůžák
Znalci outdoorového vybavení si možná všimli, že máme na posteli dost teplé péřové spacáky, které jsme si původně kupovali kvůli loňskému treku v Kyrgyzstánu. Kupodivu se neztratí ani tady při spaní v místnosti, což by mě dřív ani nenapadlo. Ale nic na plat, novozélandské domy něco jako izolaci neznají, takže je tu pěkná kosa. S přicházejícím jarem už ho sice mám rozepnutý, ale vedro mně opravdu není.

Místa není zbytečně moc:)

Náš dvoulůžkový pokoj máme v "apartmánu", kde jsou ještě další 3 pokoje; jeden dvoulůžkový a dva jednolůžkové. Společně s nimi sdílíme dvě koupelny, jejichž součástí je i WC. Kupodivu se mi ještě nestalo, aby byly obě koupelny naráz obsazené a já musela čekat. Kuchyň máme společnou s mnohem více lidmi - nevím přesně s kolika, ale patří mezi ně i Oncek, který bydlí o dvě patra výš.

Dveře do našeho pokoje!

Zdravím ze společné koupelny:)
Ostatní nájemníci jsou z drtivé většiny studenti pocházející z některé z asijských zemí. To se projevuje mimo jiné tím, že je v kuchyni plno hrnců speciálně určených na vaření rýže. Nejvíc se bavíme s klukama z Indonésie, kteří tu studují obchod, a s Japoncem, který chodí do školy pro kuchaře a plánuje se na Zélandu usadit na trvalo. 

pátek 17. října 2014

Hledání práce v Aucklandu

Po získání IRD a novozélandského telefonního čísla, které je nezbytné mít hned od začátku, jsme začali hledat práci. Neměli jsme úplně vyhraněnou představu o tom, jaký druh práce si chceme v Aucklandu najít, ale jedna priorita byla jasná - abychom při ní mluvili anglicky a pokud možno s rodilými mluvčími.

Staff Wanted - přesně po takovýchto inzerátech jsme pátrali
Nejdřív jsme se soustředili na hledání pracovních nabídek na internetu, takže jsme pravidelně pročítali inzeráty na webech jako je Trade Me, Backpacker BoardGumtree, SEEK nebo třeba Indeed. Nejvíce inzerátů se objevuje asi na Trade Me, ale záleží samozřejmě na tom, v jakém oboru chce člověk pracovat. Podle toho se taky lišily naše strategie. 

Práce v pohostinství 

Pracovní nabídky v oblasti pohostinství se objevují na výše zmíněných webech, ale běžně poptávku po personálu naleznete vyvěšenou i přímo na oknech kaváren či restaurací. Vytvořila jsem si verzi životopisu, kde jsem zdůraznila moje zkušenosti v této oblasti, a začala rozesílat.

Po pár dnech se mi ozvali z restaurace, kam jsem zasílala životopis, a pozvali mě na pohovor. Ten trval jen pár minut, během kterých se mě manažer zeptal na několik otázek ohledně mých časových možností, víza a domluvil se se mnou na trial, tedy na zkoušku. Přišla jsem ve čtvrtek večer a po krátkém vysvětlení nejnutnějších věcí jsem začala pracovat na pozici tzv. "runnera", takže jsem hlavně roznášela objednávky a sbírala nádobí. Po třech hodinách jsem měla hotovo a manažer mně řekl, že byl s mým výkonem spokojený, a že v restauraci mohu začít pracovat. Cítila jsem se tam dobře, tak jsem na nabídku kývla. Měla jsem tou dobou ještě jinou práci, takže jsem nemohla nastoupit hned druhý den, jak manažer navrhoval, takže jsme se domluvili  na neděli. S tím, že chtěl, abych pak byla od příštího týdne plně k dispozici.

V neděli jsem přišla v nově nakoupeném oblečení (potřebovala jsem vše černé), dostala dobrou večeři a začala moje první směna. Pracovala jsem opět jako runner a postupně mě zaškolovali, abych mohla brzy začít přijímat objednávky jako ostatní číšníci. Další den jsme se měla odpoledne zastavit, abych se šéfem vyřešila smlouvu a výplatu za první směnu. K mému překvapení se mi vedoucí restaurace (někdo jiný než ten, kdo mě přijímal) začal omlouvat a lámanou angličtinou vysvětlovat, že mají více uchazečů, a že se budou teprve rozhodovat. Nepřímo řekl, že to vypadá, že dají asi přednost někomu s více zkušenostmi. Vypsal mně šek za první odpracovanou směnu a řekl, že se mi manažer, který mě přijímal, ještě ozve.  Do teď se mi samozřejmě neozvali, ale nemůžu říct, že by mě to mrzelo, přece jen bych raději pracovala někde, kde je vedení spolehlivější.

Práci v pohostinství jsem ani po této zkušenosti úplně nevzdala, aspoň budu příště vědět, že nic není jisté předem. Nicméně při dalším hledání se budu asi více zaměřovat na menší kavárny, kde není třeba nosit moc talířů s jídlem najednou, to opravdu není moje silná stránka :)

V Aucklandu je spousta restaurací, barů a kaváren, které průběžně nabírají personál. Pokud se člověk domluví anglicky a ideálně má nějaké zkušenosti z pohostinství, není problém si práci najít. Z našich zkušeností se zdá, že zásadní je trial (krátká zkouška), na jejímž základě se zaměstnavatel rozhoduje. Ve většině podniků je vyžadováno černé oblečení, které není problém ve městě pořídit.

Nabídky práce na Trade Me - tuhle stránku jsme už měli otevřenou snad stokrát

Práce v obchodě 

Ještě více než představa práce v restauraci se nám zamlouvalo prodávat v nějakém obchodě. Opět platilo, že jsme některé inzeráty našli na pracovních portálech a něco vylepené přímo na prodejně, ale mnohem lepší se v tomto případě ukázalo hledat přímo na webových stránkách jednotlivých obchodů. 

Lukáš takto našel nabídku práce v obchodě se sportovním vybavením, kolem kterého jsme se jednou vraceli domů. Vyplnil online formulář a poslal CV a motivační dopis, kde zdůraznil své zkušenosti se sportem a outdoorem. Po pár dnech ho pozvali na pohovor, kde ho dva lidé z managementu hodinu zpovídali. Následoval klasický trial, tedy krátká zkouška na prodejně, kde měl ukázat, jak si rozumí se zákazníky. Během pár hodin si popovídal třeba se starším maďarským cyklistou nebo nadšenou turistkou a dostal od manažera úkol popsat výhody jednoho batohu. Po pár dnech se pak dozvěděl, že ho berou a nastoupil na plný úvazek.

Já jsem se opičila a taky jsem zatoužila po místu prodavačky v obchodě s outdoorovým vybavením. Kromě hledání volných míst na netu jsem se rozhodla vytipované prodejny navštívit osobně a nechat tam svůj životopis. Začala jsem v nejbližším okolí a vybírala jsem si outdoorové nebo sportovní obchody. Většinou to proběhlo tak, že mi řekli, že momentálně nenabírají, ale že si nechají moje CV a případně se mi ozvou, až něco bude. Bylo mi jasné, že tohle je celkem beznadějné a navíc jsem práci chtěla nejlépe hned. 

Až ke konci mé obchůzky po centru jsem se dostala k obchodu značky Icebreaker, kterou mám tak ráda, že jsem tam životopis zanesla hned v prvních dnech po příletu, tedy asi před měsícem. Tehdy ale nebyl na místě vedoucí, tak mně prodavač klasicky slíbil, že mu to předá, ale nikdo se mi pak už neozval. Tentokrát jsem mluvila přímo s manažerem, který rychle mrknul na moje CV a zeptal se, co mě přivádí zrovna do Icebreakeru. Když jsem mu řekla, že mám značku moc ráda a ukázala jejich tričko, co jsem měla zrovna na sobě, tak mě rovnou pozval na krátký pohovor, na který jsme odskočili do blízké kavárny. Hodně mi pomohlo, že jsem dříve v Praze brigádničila v outdoorovém obchodě a v Aucklandu pracovala v předchozích týdnech jako fundraiser pro UNICEF. Domluvili jsme se, že se další den zastavím v obchodě na zkoušku. Dorazila jsem ve smluvený čas, ale v prodejně zrovna nebyli žádní zákazníci, tak jsem nejdříve hrála já zákaznici a pak jsem jako prodavačka měla obsluhovat vedoucího. Vše proběhlo v příjemném duchu a nakonec jsme se rozloučili s tím, že by mi nabídli částečný úvazek, ale musí to ještě potvrdit s vedením. Nechtěla jsem se předčasně radovat, tak jsem netrpělivě čekala na telefonát, který přišel ještě to odpoledne a potvrdil, že mohu příští týden nastoupit. 

Stejně jako u práce v pohostinství je dobré nespoléhat jen na inzeráty zveřejněné na internetu, ale také osobně roznášet životopisy. Jsou tu na to zvyklí a nikdo na vás nebudou koukat divně. Práce v obchodě vyžaduje pokročilou znalost angličtiny (zvlášť při komunikaci se zákazníky nebo kolegy se silným místním přízvukem) a může tak být ze začátku v tomto ohledu trošku stresující. Zároveň si ale myslíme, že je to výborná cesta, jak své jazykové dovednosti posunout. Tak uvidíme, co budeme říkat po pár měsících;)

Kancelářská práce

Oncek od začátku věděl, že chce pracovat v administrativě, tak vyhledával pracovní agentury, které tento druh práce zprostředkovávají. Našel si jich několik v centru a do jedné z nich se registroval. Po vstupním pohovoru s personalistkou, ke které byl přidělen, ho čekaly testy na počítači. Ty měly prokázat, jak si rozumí s Excelem, Wordem nebo třeba jak rychle píše na počítači. Tyto testy se dělají online z domova, takže prvním z nich Oncek prošel ještě na hostelu, kde si musel najít klidný koutek ve společenské místnosti. Po úspěšném absolvování testů i pohovoru bylo nutné dodat reference z předchozího zaměstnání. To se překvapivě ukázalo jako zádrhel, protože Oncek pracoval v americké firmě, která má dost striktní pravidla ohledně sdílení informací. Což v praxi znamenalo, že byl velký problém vytáhnout z nich reference. Nakonec potřebné reference sehnal, ale celkově se tak všechno hodně protáhlo. Asi po měsíci nakonec nastoupil do firmy, kde zadává data do počítače. Práci má prozatím slíbenou jen na měsíc, ale za to je dobře placená. 

Pro získání práce v administrativě je potřeba prokázat relevantní pracovní zkušenosti a doložit reference, které si důkladně prověřují. Podobně jako v ČR je o pozice v administrativě relativně velký zájem, ale když má člověk odpovídající zkušenosti (ideálně z mezinárodní firmy) a dobrou angličtinu, je určitě možné práci sehnat. 

pátek 10. října 2014

Co mi chutná v Aucklandu: sushi

V Aucklandu budou nadšeni milovníci asijské kuchyně, která je tu díky mnoha přistěhovalcům na každém kroku. Je tu nespočet restaurací čínských, japonských, indonéských, thajských, indických, korejských...a to jsem ještě určitě na nějakou zemi zapomněla. Mě zatím nejvíc nadchlo sushi, které je tu skoro všude a navíc za dobrou cenu.  Můžete si ho dát s lososem, tuňákem, kuřetem, zeleninou, ovocem nebo třeba s měkkým sýrem. Dostanete k němu sójovou omáčku, wasabi a často i kousek nakládaného zázvoru. Dávám si ho na oběd v práci klidně několik dní po sobě a vždycky si pochutnám, tak jsem zvědavá, za jak dlouho se mi přejí:)

Kousky sushi s lososem, kuřetem, sýrem, avokádem nebo tuňákem.

Mám pár míst, která jsem si už v Aucklandu stihla oblíbit, protože tam tento zdravý a lehký oběd pořídím za pár dolarů. Jenom musím upozornit, že se jedná o nízko-nákladové tipy, jistě se v Aucklandu najdou vyhlášenější místa, kde si dát dobré sushi. Mně ale i v těchto fast foodech vždycky moc chutnalo.

Oblíbený oběd o pauze v práci, tohle je v Helensville.

Nejčastěji asi chodím do restaurací řetězce St Pierre´s Sushi, kde si s oblibou pochutnávám na jejich denní nabídce. Každý den nabízí 8 kousků jednoho druhu sushi za 5,40 NZD, přičemž se jedná o porci, která mě osobně v pohodě zasytí na oběd. Za příplatek 50 centů si navíc můžete dát variantu připravenou z hnědé rýže, která je zdravější. Pro vegetariány mají vždy k dispozici bezmasou variantu.

St Peirre´s Sushi, které máme nejblíž od domu
Pondělní varianta s kuřetem, vybrala jsem si hnědou rýži. V krabičce je taky sójová omáčka, wasabi a nakládaný zázvor. 

Dalším z mnoha míst, kde se dá koupit sushi za dobré peníze je Umi & Umiya Sushi, které je v centru Aucklandu také na více místech; jedna restaurace je  třeba vedle hlavní knihovny a další kousek od Britomartu. Jeden kousek sushi stojí dolar můžete si vybrat, na jaké máte zrovna chuť. Výběr je široký a záleží jen na vás, čemu dáte přednost, vyberou si i vegetariáni. Tento model, kdy si vyberete sami na co máte chuť a platíte za kus, je samozřejmě rozšířený ve více restauracích, ale mají většinou vyšší ceny. 
 Umi & Umiya Sushi na u hlavní knihovny na Wellesley Street.  

Další možností, jak si dát sushi za levno, je navštívit některou z restaurací před zavírací dobou, kdy můžete natrefit na balení za výhodné ceny. Pravidelně takto míjím na Queen St místo kde prodávají krabičku za 3,90 NZD. 
Toto sushi jsem si dala, když jsme pracovali v Helensville, což je asi hodinu busem z centra.

Jenom doufám, že než se vrátíme, tak někdo rozjede v ČR fast food s levným sushi, protože ti by mně jinak fakt chybělo. Berte to jako tip na podnikatelský záměr, úspěch zaručen:)

V japonských fast foodech nenabízí jenom sushi. Bohužel si nepamatuju, jak se tohle jmenovalo, ale taky mi chutnalo:)




čtvrtek 2. října 2014

Mount Victoria a Takapuna Beach

Minulou sobotu jsme se rozhodli, že musíme i přes nestálé počasí podniknout aspoň malý výlet do okolí. Volba nakonec padla na severní část Aucklandu, ze které jsme si chtěli užít výhled na panorama města z druhé strany, než jsme jej viděli z Mount Eden.

Devonport
Sešli jsme pěšky dolů do přístaviště, odkud jsme vyrazili trajektem do Devonportu. Spoje na této trase jsou časté a jedna jízda stojí 6, s HOP card 4,20 NZD. Větrné počasí jsme si užili horní části trajektu, přičemž většina místních, pro které je tato cesta každodenní rutinou, dala pochopitelně přednost kryté části lodi.

Pohled z trajektu
V Devonportu jsme se chvíli poflakovali u pláže a pak jsme se vydali nahoru na Mount Victoria, která se v maorštině jmenuje Takarunga. Tak jako na mnoha dalších vulkánech v Aucklandu, i tady měly kdysi maorské kmeny svá sídliště, kterým se říká pā. Z vrcholku je krásný panoramatický výhled do okolí, třeba na přístav Waitemata nebo záliv Hauraki.

Cesta na vrchol Mount Victoria

Na vrcholu Mount Victoria

Pohled na město z Mount Victoria
Z Mount Victoria jsme šli do Takapuny, kde je vyhlášená pláž. Měli jsme zrovna štěstí na pěkné počasí, takže jsem si ji krásně užili, byla to pohoda. Už se těšíme na léto!

Pláž Takapuna

Takapuna je plná mušlí!

Pláž Takapuna
Z pláže je pěkně vidět nedaleký ostrov Rangitoto, kam se chcem v budoucnu také vypravit. Zpět do centra jsme z Takapuny jeli autobusem za 4 NZD, cesta trvala necelou půlhodinu.