pátek 6. listopadu 2015

Tonga: plavání s velrybami

Když už jsme se ocitli u protinožců, chtěli jsme taky navštívit některý z ostrovů v nedalekém Jižním Pacifiku. Netoužili jsme jet do příliš turistické destinace, tak jsme rovnou zavrhli místa jako Fiji nebo Cookovy ostrovy, a rozhodovali se mezi Samoou a Tongou. Poté, co jsme zjistili, že se dá na Tonze plavat s velrybami, měli jsme jasno. Let z Nového Zélandu na Tongu trvá necelé tři hodiny a jednosměrnou letenku jsme pořídili za 226 NZD - z Evropy by sem bylo cestování o poznání složitější, takže by byl opravdu hřích se do této ostrovní země nepodívat právě teď. A hlavně, kde jinde si zaplavete pár metrů od kouzelných keporkaků?
Neskutečný zážitek u ostrova Uoleva

Z Tongatapu na Ha'apai

Tonga se skládá ze 176 ostrovů, které se dělí do tří hlavních skupin: Tongatapu, Vava'u a Ha'apai. My jsme přiletěli do hlavního města Nuku'alofa, které se nachází na ostrově Tongatapu, ale naším cílem bylo nejdříve souostroví Ha´apai. Zvolili jsme ho proto, že tu jsou dobré podmínky pro plavání s velrybami a krásné pláže, ale zdaleka tady není turismus tak rozvinutý jako na oblíbeném Vava'u. Z Tongatapu je možné na Ha'apai letět nebo jet trajektem, ale ten vyplouvá jen jednou týdně. Nám se termín zrovna nehodil, tak jsme nasedli na palubu malého letadýlka místních aerolinek Real Tonga a za 40 minut jsme byli na místě.
Mapa Tongy (zdroj: Mainstreaming of Rural Development Innovations Tonga http://www.morditonga.to)
Vždycky se chtěli vidět pilotovi pod ruce? S Real Tonga není problém!
Přistáváme na souostroví Ha'apai
Letiště na ostrově Lifuka 
Ha'apai se skládá se z 51 ostrovů, ale jen 17 z nich je obydlených. Celkem tu žije asi 7500 lidí, z toho přibližně 3000 obývá hlavní ostrov Lifuka, kam jsme přiletěli. Na letišti jsme se potkali s Noahem z Taiana´s Place, kde jsme si zamluvili na týden ubytování na nedalekém ostrůvku Uoleva. Vzal nás autem k obchodu, kde jsme měli šanci doplnit zásoby před odplutím na Uolevu, kde už žádné obchody nejsou. Pak už jsme nasedli na loď a za asi půlhodinku plavby jsme byli na místě.
Naskočili jsme na loďku a Noah nás odvezl až na "naši" pláž na ostrůvku Uoleva

Bydlení na pláži

Taiana´s Place je skvělé místo - krásná pláž, houpací síť, palmy, tyrkysová voda, tradiční fale, domácí jídlo připravené od paní Taiany, možnost půjčit si kayak, západy slunce...a v neposlední řadě milá rodinka, které to tu patří, a jejich roztomilí psi. Jedná se o jedno z nejlevnějších místních ubytování, takže se spí v jednoduchých chýších na pláži (fale) a sprcha je jen tak teplá, jak ji sluníčko ohřeje, ale nám tu nic nechybělo. Fale pro dva nás vyšlo na 45 TOP na noc, večeře na 15 TOP a snídaně na 10 TOP. Nikdy dřív jsme na dovolené nestrávili více než dvě tři noci na jednom místě, ale tady nám to tedy opravdu nevadilo. Na Zélandu jsme poslední měsíce makali jak fretky, takže jsme si relax maximálně užili.
Naše fale a psí společník
Fale uvnitř
Palmy všude okolo
Trocha kýče při pohledu od našeho fale
Houpací síť - podstatná část výbavy našeho fale
Večeře - smažené bylo jen výjimečně, většinou kuře/ryba, rýže a místní zelenina
Na snídani Taiana často pekla buchty
Od stolečku bylo vidět na moře, takže jsme občas při snídani zahlédli velrybu!
Mazlíčci
Psí návštěva u prahu našeho fale
Aby té idyly nebylo málo, tak se na obě strany od našeho bydlení táhla krásná liduprázdná pláž. Na ostrově byly ještě minimálně další dva nebo tři resorty, ale lidi se vždy nějak rozptýlili a po většinu času nebyla na pláži ani noha. Člověk si tu připadal jak někde ve filmu nebo katalogu cestovky. Kousek od břehu byly korály, které byly prý hodně poničené cyklonem na začátku roku 2014, ale i tak nás tu šnorchlování dost bavilo. Abychom viděli i něco většího, přidali jsme se k dalším dvěma párům na výlet k cca 2km vzdálenému korálovému útesu, kam nás vzali Finau a Noah z našeho resortu. V Taiana´s bylo taky možné půjčit si mořský kajak - sice jsme se za větrného dne neodvážili moc daleko od břehu, ale byla to sranda.
Šnorchlování pár metrů od břehu
Celý ostrov se dá obejít asi za tři hodiny
Vyjížďka na mořském kajaku
Naše domácí pláž
Korály cca 2 km od břehu
Sami na pláži 

Velryby

To hlavní, proč jsme ale na Tongu vyrazili, a na co jsme se obrovsky těšili, bylo plavání s velrybami. Mělké a teplé vody okolo těchto ostrovů jsou oblíbeným místem Keporkaků, kteří sem míří porodit mláďata. Než se velrybí maminky s mláďaty vrátí zpět do zimy u pólu, musí tu mladé pěkně vykrmit a vychovat. To dává lidem skvělou příležitost tyto tvory na Tonze během srpna a září pozorovat a dokonce si s nimi i zaplavat. 

Plavání s velrybami mohou oficiálně poskytovat jen certifikovaní operátoři, které není problém najít na netu. My jsme si vybrali Ha'apai Whale and Sail kteří měli základnu jen asi deset minut chůze po pláži od našeho ubytování. V ceně 200 NZD na den bylo asi šest hodin na lodi, veškeré vybavení (neopren, ploutve, maska se šnorchlem), skromný oběd, svačina a hlavně instruktorka. Měsíc předem jsme si zaplatili dva dny, abychom zvýšili šance velryby opravdu potkat - naší největší obavou bylo, že budeme mít smůlu a neuvidíme ani ploutev. Žádný černý scénář se ale nekonal, keporkaci byli všude okolo.
Loďka, na které jsme trávili celý den
Náš kapitán byl místní chlapík Tom, který velrybám očividně dobře rozuměl a neomylně je lokalizoval. Vždy nás zavezl k té, o níž si myslel, že na nás má náladu a většinou se nemýlil. Pak už jsme skákali do vody ve skupince max. čtyř lidí plus instruktorka. Ta nás k rybě zavedla a hlavně pak dbala na to, abychom ji svojí přítomností neobtěžovali - nebyli blíž než deset metrů, aby na nás viděla, nebyli jsme u ní moc dlouho atd. Na lodi nás bylo sedm, takže jsme měli dvě skupiny a střídali jsme se. Musím říct, že jsme byli ve vodě víc než dost a bylo to vcelku vyčerpávající, takže jsme si rozhodně mezi skupinkami nezáviděli, jestli náhodou nebyl někdo plavat déle, než ten druhý.
Nasazená maska, nazuté ploutve - jsme připraveni skočit do vody za velrybou
Velrybí máma byla někdy trochu hlouběji u dna, takže jsme viděli jen její obrys, ale mláďata se musí nadechovat častěji, takže se k nám dostávala mnohem blíž. Většinou si nás zvědavě prohlížela a občas se i předváděla a různě nakrucovala, takže se k nám kolikrát přiblížila snad na méně než pět metrů. Byla jsem jednou úplně vedle z toho, jak blízko k nám mládě připlavalo, že jsem vůbec nevěnovala pozornost jeho mámě. Pak mě Lukáš upozornil, ať se podívám doprava, a mně při pohledu na její obří hlavu málem vypadl šnorchl.

Zvědavé mládě keporkaka
Trochu se předvádí
Tady jsme někoho zaujali
Musí si nás prohlídnout zblízka
A pak se ještě pěkně v celé kráse ukázat
Menší mláďata maminky občas jemně postrkovaly nahoru, aby se nadechla. Vidět je takhle pěkně pohromadě bylo opravdu nádherné, až se z toho tajil dech. Jindy mládě s matkou jen tak pomalu plavalo kolem a obě ryby nás po očku pozorovaly. Když je to pak po chvíli přestalo bavit, tak dvakrát mávly ocasem a v tu ránu nám zmizely.  
Junior se musí nadechovat mnohem častěji, než máma
Po úspěšném nádechu
Bylo vidět, že menší mláďata ještě nebyla tak odvážná a držela se u maminky
Když jsme odpočívali na lodi, tak nám keporkaci často ukazovali, proč se jim říká delfíni mezi velrybami. Obzvlášť mláďata s radostí nacvičují skákání a mávání ploutvemi. A protože někdo jim musí ukázat jak na to, tak jsme jednou viděli mocný skok velrybí mámy jen kousek od naší lodi - to už bylo slušné šplouchnutí! 
Zdraví keporkak
Mává máma a junior
Skáče se i pozadu
Plavání s velrybami byl neskutečný zážitek, který jen tak nezapomeneme. Ten pocit, co člověk zažíval, když se nimi ocitl ve vodě a koukal jim do očí, je nepopsatelný. Jsem moc ráda, že jsme měli to štěstí něco takového zažít. Vím, že zní to jako superklišé, ale ono to tak fakt bylo:)

Zbývající dny na Tonze jsme strávili na ostrovech Eua a Tongatapu, ale o tom až v dalším příspěvku

15 komentářů:

  1. Dobrý den, krásný článek krásný zážitek :) Jen bych se chtěla zeptat nevíte náhodou zda je možné vycestovat za jejich pozorováním v jiném období než v srpnu a září? :) díky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zdravím, díky, byl to pravdu nádherný zážitek! Je to trošku ošemetná otázka, kdy cestovat za velrybami na Tongu;) protože je to holt příroda a občas se prý stane, že přimigrují později, odplují dříve...uvádí se, že sezona je červenec-říjen s tím, že vrchol je srpen a září. Původně jsme chtěli jet dříve, abychom si dali pauzu od novozélandské zimy, ale nakonec jsme raději vsadili na "jistotu".

      Vymazat
  2. Dobrý den, chci se zeptat jak se tam pohybují ceny (jídlo,ubytování, cestování po ostrovech atd.) Děkuji
    Pavel

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, jsem v zahraničí, tak u sebe nemám deník s přesnými cenami, ale pokusím se odpovědět:) cestování mezi ostrovy je možné buď letecky (pro ceny mrkněte na web Real Tonga, liší se dle sezóny) nebo trajekty, které jsou o dost levnější, ale jezdí jen některé a dny a jsou samozřejmě o dost pomalejší. Jídlo je relativně drahé, protože se většina dováží a výběr v obchodech je dost omezený. Co si tak pamatuju, tak to vyšlo dráž než na Novém Zélandu, ale pokud koupíte místní produkci na trhu, tak to bude samozřejmě jiné. My jsme jídlo po velkou část našeho pobytu měli v rámci Taiana resortu, kde jsme se ubytovali, paní výborně vařila z místních surovin a ceny byly rozumné - koukněte na jejich web (odkaz v příspěvku). Ceny ubytování se velice liší, Taiana patřila k tomu nejlevnějšímu. Příklady cen za jídlo, ubytováni i let jsou taky v tomto příspěvku: http://jsmenaceste.blogspot.ca/2015/11/tonga-eua-tongatapu.html?m=1

      Vymazat
  3. Ahoj, chválím článek o Tonze! Pomalu jediný slušný zdorj informací na internetu! ;) Měla bych dotaz - ta cena ubytování/noc i s jídlem, je hromadná částka za oba nebo za osobu? Předem děkuji za odpověď :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj! Děkuji za pochvalu a omlouvám se za pozdní odpověď. Popravdě si nejsem jistá na sto procent, ale myslím, že to bylo za jednoho. Jinak doporučuji kliknout na ty odkazy v článku (text jinou barvou) a tam by měli mít aktuální ceny. Jinak obecně na Tonze nebylo příliš lacino, jak by třeba člověk mohl čekat, ale rozhodně to stálo za to;)

      Vymazat
  4. Tak oprava, ty ceny se udávají za celé fale (pro dva) jídlo je pak za osobu

    OdpovědětVymazat
  5. Ahoj Evi, díky moc za tvůj článek o Tonze. Je to super zdroj informací. Budeme též bydlet v Taiana's fale. Nabídli nám i výlet na velryby za podstatně nižší cenu než konkurence, se kterou jste byli vy. Prý to dělají už 6 let. Chtěla jsem se zeptat, proč jste si nevybrali je, ale jinou společnost? Myslíš, že jsou důvěryhodní/certifikovaní? Díky moc Iveta a Honza

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, diky. Na netu se dá celkem snadno najít stránka, kde je seznam všech společností, které mají povolení (jsem teď na mobilu tak se mi to hledá hůř). Osobně bych raději do toho šla s těmi, kteří certifikát mají kvůli udržitelnost této zábavy a ochraně zvířat. Taky je asi lépe zajištěna kvalita servisu pro vás atd. Ale neříkám, že jsou špatní, přišlo mně, ze jsou k zvířatům ohleduplni, ale v globálu myslím že není dobře podporovat, aby plavání s velrybama dělal každý bez regulace a dodržování pravidel...

      Vymazat
  6. Ahoj Evo, chci ti moc poděkovat ! - tvůj blog nás inspiroval k prodloužení naší rodinné dovolené ( kluci 11 a 14 let) v Austrálii a Zélandu ještě také o Tongu. V Taiana's u Finau jsme strávili úžasný minulý týden a plavání s těmito nádhernými tvory patří nepochybně k našim životním zážitkům a vrcholu celé naší dlouhé prázdninové cesty.
    Ceny letos stejné - 45/fale pro dva,10/snídaně a 15/večeře na osobu, velryby 250/osobu.
    Mnohokrát díky za celou rodinu za tvou inspiraci !
    zdraví
    iva & family

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Ivo, děkuji za milý komentář i potvrzení současných cen pro ostatní čtenáře. Mám radost, že jste si to tam s rodinou užili, velryby jsou prostě úžasné!

      Vymazat
  7. Ahoj Evo, děkuju za článek, moc nám pomohl.. chci se zeptat, jestli jste všechny letadla (z NZ na Tongatapu, z Tongatapu na Haaipai) bookovali jako zpáteční letenky? Máme trochu obavy, aby si pak to malé letadýlko které by nás mělo dopravit zpět na Tongatapu nerozmyslelo že dnes nepoletí a my bychom kvůli tomu zmeškali ostatní lety... Jsou ty aerolinky tam spolehlivé a lítají na čas? Díky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Andreo, nechte si raději rezervu třeba 2 noci před odletem na Tongatapu. To stojí taky za návštěvu. Je tam jen pár letadel a když se nějaké porouchá, nemusí stíhal odvézt všechny lidi (ta tmy a v neděli asi stále nelétají). Mně se před 16 lety ještě s jinou leteckou společností na Tonga stalo, že jsem kvůli poruše letadla odletěl z Vava'u na Tongatapu místo soboty až v pondělí. Ale zaplatili mi nejdražší hotel včetně plné penze a jedné rodině z NZ půjčili zdarma jachtu. Oni mě pak vzali s sebou a já plaval s keporkakem ještě jednou a zdarma. Tongatapu jsem si prohlédnul v úterý a večer letěl na Fidži. Předchozí 4 lety mezi ostrovy na Tonga ale proběhly na čas. Většinou asi problém není. Libor

      Vymazat
  8. Krásně napsaný článek. No a ty fotky? Ty mi berou dech a nejraději bych tam odletěla hned teď. Naštěstí se brzy dočkám, protože se v létě s přítelem na dovolenou chystáme, poletíme na Kanáry. Chtěli bychom spojit odpočinek na pláži s nějakou menší turistikou. Pořizovali jsem si teď nové turistické batohy z https://armik.cz/. Ještě musíme koupit nové plavky a můžeme vyrazit :-).

    OdpovědětVymazat
  9. Děkuji za krásný popis zážitků na Tonge! Plavání s velrybami zní jako neskutečný zážitek, který by si určitě každý milovník přírody měl vyzkoušet. Když cestujeme, dbáme na to, abychom měli kvalitní vybavení, jako jsou pohodlné batohy na výlety a nepromokavé obaly na fotoaparáty. Tyto detaily nám pomáhají užít si každý okamžik! :)

    OdpovědětVymazat